Koronavírus

Koronavírus a svadobná sezóna 2021

Aktualizovaný článok 17.05.2021

A je to tu! Nový Covid automat je schválený a platný od 17.05.2021. Našťastie sa epidemiologická situácia na Slovensku zlepšuje a tým pádom sa uvoľňujú opatrenia. V tomto aktualizovanom článku sa pozrieme na to, ako sa upravili podmienky pri sobáši a svadbách.

Zmeny v Covid automate nastali už vo fázach varovania. Čo sa týka obradov (sobášov), tak ako v predošlom Covid automate platí, že vo fáze Monitoringu (zelená farba) a fázach ostražitosti (žltá a oranžová farba) sú povolené obrady bez obmedzení. Zmena nastáva vo fázach varovania a to v II. stupni varovania a v III. stupni varovania. V II. stupni varovania (červená farba) platí, že na obrade sa môže zúčastniť 1 osoba na 15 m2 plochy alebo 10 osôb. V III. stupni varovania (bordová farba) sa môže zúčastniť takisto 1 osoba ma 15 m2 plochy alebo 6 osôb.

Pri oslavách platí, že v I. stupni varovania (ružová farba) sa môžu konať oslavy s max. počtom osôb 25 v interiéri a max. počtom osôb 50 v exteriéri, avšak musíte ešte predložiť zoznam účastníkov. Podľa predošlého Covid automatu boli oslavy v tejto zakázané. V II. stupni ostražitosti (oranžová farba) je povolených max. 50 osôb v interiéri a 100 osôb v exteriéri s predložením zoznamu účastníkov. V I. stupni ostražitosti (žltá farba) je povolených max. 100 osôb v interiéri a 250 osôb v exteriéri, takisto je povinné predložiť zoznam účastníkov. Vo fáze Monitoringu (zelená farba) je kapacita riadená podľa podmienok pre Hromadné podujatia resp. podľa príslušného semaforu.

Prehľad aktuálnych opatrení:

StupeňMonitoringStupeň ostražitosti I.Stupeň ostražitosti II.I. stupeň varovaniaII. stupeň varovaniaIII. stupeň varovaniaIV. stupeň varovania
Oslavy / večierky / svadby / karyKapacita
podľa
podmienok
pre HP resp.
podľa
príslušného
semaforu
Maximálne
100 osôb v
interiéri a
250 v
exteriéri
resp. podľa
príslušného
semaforu
Povinný
zoznam
účastníkov
Maximálne
50 osôb v
interiéri a
100 v
exteriéri
resp. podľa
príslušného
semaforu
Povinný
zoznam
účastníkov
Maximálne
25 osôb v
interiéri a
50 v
exteriéri
resp. podľa
príslušného
semaforu
Povinný
zoznam
účastníkov
ZakázanéZakázanéZakázané
Obrady (sobáš, krst, pohreb a pod.)PovolenýPovolenýPovolenýObmedzená
účasť podľa
smeforu pre
cirkvi
(platný aj
pre civilné
obrady) d
1 osoba na
15 m2 plochy
alebo 10
osôb
1 osoba na
15 m2 plochy
alebo 6
osôb
Max. 6 osôb
s výnimkou
pohrebov

d – podľa príslušného semaforu pre dopravu a cestovný ruch, cirkvi, športové alebo kultúrne podujatia

Momentálne v III. stupni varovania (bordová farba) sa nachádzajú 2 okresy a to Sobrance a Myjava. V II. stupni varovania (červená farba) sa nachádza 23 okresov a v I. stupni varovania (ružová farba) sa nachádza 50 okresov. Najlepšie na tom sú 4 okresy a to Nitra, Topoľčany, Hlohovec a Senec, ktoré sa nachádzajú v II. stupni ostražitosti (oranžovej farbe).

Ak chcete zistiť v akom stupni sa nachádza Váš okres odporúčame aplikáciu Covid automat, kde zadáte len názov Vášho okresu a podľa toho Vám zobrazí aktuálne platné opatrenia, ktoré platia pre daný okres.

Aktualizovaný článok 22.04.2021

Keďže od 19.04.2021 sa upravil Covid automat a platia nové opatrenia, tak som sa rozhodol, že Vám tieto novinky v Covid automate viac priblížim.

Covid automat sa prepol zo IV. stupňa varovania (čierna farba) do III. stupňa varovania (bordová farba), čo znamená, že už žiaden okres nie je vo IV. stupni varovania (čiernej farbe). Aktuálne v III. stupni varovania (bordová farba) sa nachádza 27 okresov. V II. stupni varovania (červená farba) sa nachádza 41 okresov a v I. stupni varovania (ružová farba) sa nachádzajú 4 okresy a to Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Pre okresy, ktoré sú v I. stupni varovania (ružová farba) platia nové pravidlá pri sobáši a to, že účasť na sobáši sa riadi podľa semaforu pre cirkvi a kultúrne podujatia. Čo sa týka ostatných okresov, ktoré sú v II. stupni a III. stupni varovania platia rovnaké pravidlá ako predtým, a to že oslavy nie sú povolené a na sobáši sa môže zúčastniť max. 6 osôb.

Článok z 13.04.2021

Možno plánujete svoju svadbu práve v tomto neistom roku 2021. Koronavírus (Covid-19) Vám však môže Vaše plány prekaziť, no nemusí to byť hneď pravidlom. Veľa spraví správne načasovanie. Záleží teda od vývoja pandemickej situácie a toho, v ktorom mesiaci svadbu plánujete. Ak ste si naplánovali svadbu na mesiac máj je možné, že ju budete musieť preložiť, ak sa neuspokojíte len so sobášom bez svadobnej hostiny.

Teraz sa poďme pozrieť na to, aké opatrenia platia aktuálne na Slovensku a čo všetko obsahuje Covid automat.

Od pondelka 12.04.2021, platí IV. stupeň varovania (čierna farba) pre dva okresy, a to okres Poprad a Kysucké Nové Mesto. V III. stupni varovania sa nachádza 36 okresov, v II. stupni varovania je 39 okresov. Okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce sa nachádzajú v I. stupni varovania.

Pre nás je dôležité vedieť, že v okresoch, ktoré sú v I. až vo IV. stupni varovania nie sú povolené oslavy. Je však dovolené mať sobáš, pričom zúčastniť sa ho môže max. 6 osôb. V I. stupni varovania je účasť na sobáši regulovaná podľa semaforu pre cirkvi, kultúrne podujatia.

Oslavy môžete organizovať až od II. stupňa ostražitosti (sýta žltá farba), kedy sa Váš okres bude nachádzať v žltej farbe. V tomto prípade sa oslavy bude môcť zúčastniť max. 6 osôb. To, bohužiaľ, nie je príliš vysoké číslo, keďže na svadbách zvykne byť oveľa viac hostí. Lepšie to začína byť v I. stupni ostražitosti (žltá farba), kedy už na oslavu budete môcť pozvať do 30 ľudí. To je už krajšie číslo, aj keď stále nie veľmi vysoké. Ak sa Váš okres bude nachádzať vo fáze Monitoring (zelenej farbe), na oslave bude povolených max. 50 osôb.

Pre lepšie pochopenie jednotlivých fáz prikladám tabuľku:

StupeňMonitoringStupeň ostražitosti I.Stupeň ostražitosti II.I. stupeň varovaniaII. stupeň varovaniaIII. stupeň varovaniaIV. stupeň varovania
Oslavy / večierky / svadby / karyMax. 50 osôbMax. 30 osôbMax. 6 osôbZakázanéZakázanéZakázanéZakázané
Obrady (sobáš, krst, pohreb a pod.)PovolenýPovolenýPovolenýObmedzená účasťdMax. 6 osôb s výnimkou pohrebovMax. 6 osôb s výnimkou pohrebovMax. 6 osôb s výnimkou pohrebov

d – podľa semaforu pre cirkvi, kultúrne podujatia (divadlá a kiná).

Tento článok budem aktualizovať podľa toho, ako sa budú pravidlá Covid automatu upravovať.

Verme, že situácia sa bude postupne zlepšovať a čoskoro budete môcť naplno oslavovať Váš deň D aj s rodinným príslušníkmi a kamarátmi.

Zdroj informácií: korona.gov.sk

Ján Zoričák

Ján Zoričák

Ján je svadobný kameraman, ktorý zachytáva dôležité okamihy života klientov, aby mali na tieto chvíle nádherné a živé spomienky.
Share on facebook
Zdielať na Facebooku
Share on twitter
Zdielať na Twitri
Share on linkedin
Zdielať na LinkedIn

Pridaj komentár

Súbory cookies používame pre lepší zážitok s našou web stránkou. Používaním našej webovej stránky vyjadrujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.