Svadobný blog

svadba

Svadba. Krok za krokom

Ráno, ako náhle vstanete z postele začína vaša svadba. Svadobný deň patrí medzi tie najdôležitejšie dni v živote. Je dôležité, aby ste sa dopredu pripravili na tento výnimočný deň a určili si osoby, ktoré Vám počas tohto dňa budú pomáhať, aby ste nemuseli všetko robiť sami. U nevesty začína svadobný deň kaderníkom, kde si nechá upraviť vlasy, ale tým sa až tak zaoberať nebudem. 🙂 Poďme sa teda pozrieť, ako vyzerá svadba a to krok za krokom…

Obliekanie:

Po úprave u kaderníka sa začne obliekanie nevesty a ženícha. Pri obliekaní vám môže asistovať družba (družička).

Prechádzka a umelecké fotenie:

Po obliekaní môže nasledovať umelecké fotenie. Všetko závisí od toho, ako ste sa dohodli s fotografom a kameramanom. Niekedy sa umelecké fotenie realizuje v iný deň, ako v deň svadby. Treba si uvedomiť, že pri fotení sa zdržíte asi tak 2 hodiny.

Odpytovanie u rodičov a odobierka:

Ak už máte za sebou fotenie, nasleduje tzv. odpytovanie od rodičov. Ženích prosí rodičov o odpustenie a žiada ich o požehnanie. Po tomto akte prichádza ženích po nevestu. Po príchode ženícha nasleduje odobierka nevesty od rodičov. Pri odobierke ženích s nevestou prosia rodičov o odpustenie a o požehnanie na spoločnú cestu životom, a takisto ženích žiada ruku nevesty jej rodičov.

Svadobný sprievod do kostola:

Po odobierke je na rade sprievod do kostola. Sprievod môže ísť ku kostolu peši, a to prevažne v tom prípade, ak nevesta býva neďaleko kostola (na dedine). Ak sprievod ide peši, môže sa ešte stať, že niekto si na vás pripraví tzv. bránu, ale to už je ojedinele.

Kostol – Svadobný obrad – Svadba:

V kostole prebieha samotný sobáš. Je to najdôležitejší akt celého dňa. Hlavne netreba zabudnúť na obrúčky a krížik. Pred odchodom do kostola sa pre to ubezpečte, že tieto veci máte so sebou.
Ako prebieha sobáš si môžete pozrieť TU.

 

Gratulácie:

Ešte pred kostolom, teda ihneď po svadobnom obrade nasledujú gratulácie, kde hostia zablahoželajú novomanželom k ich novému spoločnému životu. Pri neveste a ženíchovi môžu asistovať družičky, aby odoberali kvety od hostí.

Požehnanie:

Po gratuláciách sa spred kostola môže ešte odísť k neveste. Tejto tradície sa zúčastňuje obvykle len najbližšia rodina. Robí sa to, pretože krížik, čo ste mali v kostole pri svadobnom obrade sa požehnal a s týmto požehnaním idete najprv domov. Doma ho odložíte, aby vás sprevádzal po celý život. Až potom sa ide do sály, kde svadba pokračuje.

Príchod do sály:

Príchod do sály je v znamení príhovoru čašníka a následne po príhovore vám ponúkne ochutnať chlebík so soľou a cukrom. Ak to budete mať za sebou rozbije sa tanier o podlahu na znak črepín šťastia. Ženích s nevestou musia upratať črepiny a vziať si dva kúsky z črepín. Po tomto akte ženích zoberie na ruky nevestu a prienesie k svadobnému stolu.

Prípitok a svadobná večera:

Starejší alebo svedok prednesie príhovor a prípitok. Po prípitku nasleduje modlitba pred večerou, ak sa svadba nesie v kresťanskom duchu.

Novomanželský tanec:

Po večeri nasleduje novomanželský tanec alebo prvý tanec mladomanželov. Po tomto tanci sa pripoja aj svadobný rodičia a zatancujú si spolu s mladomanželmi. Ak hľadáte inšpiráciu na prvý svadobný tanec, tak na tomto linku Tanečné prekvapenie Janky a Miloša sa môžete inšpirovať Jankou a Milošom.

Zábava:

To by bola asi taká najhlavnejšia časť svadby. Samozrejme, ešte nie je koniec, veď zábava ešte len začína. Táto časť svadby je asi najobľúbenejšia. 🙂

Únos nevesty:

Počas zábavy môže ešte dôjsť aj ku krádeži alebo lepšie povedané k únosu nevesty, ale musí to byť ešte pred polnocou.

 

Čepčenie nevesty:

O polnoci začína čepčenie nevesty. Čepčenie nevesty je vykupovanie zeleného vienka alebo tzv. party od hlavnej družičky a družičiek. Túto partu alebo vienok odkupuje hlavný družba.

Redový tanec:

Po odkúpení party hlavným družbom, hlavný družba privedie na parket nevestu a tým začína redový tanec. Redový tanec je na to, aby si každý z hostí zatancoval s nevestou. Redový tanec ukončuje ženích tým, že nevestu odnesie z parketu preč.

Vydaté ženy:

Po redovom tanci sa nevesta prezlečie do spoločenských šiat a začepí sa. Následne už ostáva posledný bod programu, a to je tanec nevesty s vydatými ženami.

Tento článok bol vytvorení na základe tradícií na Spiši. Svadba a jej zvyky sa môžu líšiť od kraja, v ktorom sa nachádzate. Chcete vidieť ako prebieha svadobný deň? Inšpirujte sa krátky zostrihom svadby Dominiky a Dalibora

Newsletter

Zaregistrujte sa, aby Vám nič neuniklo zo sveta svadieb

Najnovšie články

zásnuby

Povedala áno!

Zásnuby. Náš nezabudnuteľný deň. Volám sa Viktória a verte či nie, často som rozmýšľala nad tým, ako ma môj budúci muž požiada o ruku. No ani vo

Čítať ďalej »
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky nás potešia, zanechajte komentár.x
()
x