Svadobný blog

svadobný obrad

Svadobný obrad

Tí, ktorí chcú svoju lásku spečatiť sa musia vo svadobný deň, zúčastniť svadobného obradu. Určite sa zhodneme na tom, že svadobný obrad je tým najdôležitejším obradom celého svadobného dňa. Preto som sa rozhodol, že vám priblížim, ako takýto obrad prebieha v kostole, aby v budúcnosti, keď si budete brať svojho milujúceho partnera, ste nemali problém s tým, čo máte povedať. Samozrejme pred sobášom budete mať náuky u kňaza, ale rád by som aj ja prispel týmto článkom, aby ste si mohli zopakovať, ako to celé bude prebiehať. V tomto článku budem používať mená Daniela a Kataríny, pretože z ich obradu som čerpal informácie a takisto na konci článku je priložené video zo svadobného obradu.

Svadobný obrad

Na začiatku začne kňaz svadobný obrad týmito slovami.

Kňaz:

Daniel a Katarína rozhodli ste sa uzavrieť sviatostné manželstvo. Teraz nastáva tá chvíľa, keď Kristus Pán tu pred zástupcom Cirkvi a pred Cirkevnou obcou sviatostne spečatí Vašu lásku. Preto sa Vás pred Bohom a Cirkvou pýtam. Je toto Vaše rozhodnutie slobodné a úprimné?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Daniel a Katarína, ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vo vzájomnej úcte po celý život?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Ste ochotní s láskou prijať deti, ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a zákonov jeho Cirkvi?

Snúbenci:

Áno

Kňaz:

Keď chcete teda uzavrieť sviatostné manželstvo, podajte si ruky a pred pánom Bohom a jeho cirkvou vyjadrite svoj manželský súhlas. (Snúbenci si podajú pravé ruky a vyslovia.)

Snúbenci

Ja Daniel (svoje meno) beriem si teba Katarína (meno nastávajúcej/nastávajúceho) za manželku/manžela a sľubujem pred Všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom/vernou manželkou a že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví, ani v chorobe a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života. (To isté zopakuje Katarína.)

Kňaz:

A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje. Amen
Milý novomanželia teraz prísahou potvrďte, čo ste si navzájom sľúbili.

Novomanželia:

Pred oltárom nášho pána Ježiša Krista prisáham, že svoj manželský sľub dodržím, tak mi pán Boh pomáhaj.

Kňaz:

Teraz Vám požehnám snubné prstene. Požehnaj pane tieto prstene, aby tí čo ich budú nosiť zachovávali neporušenú vernosť, plnili tvoju vôľu, zotrvávali v tvojom pokoji a žili vo vzájomnej láske až do smrti. Zkrze Krista nášho pána. Amen.

Novomanželia:

Katarína príjmy tento prsteň, ako znak moje lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého. (To isté zopakuje aj Katarína.)

Týmto sa končí svadobný obrad, kde si novomanželia vymenia svoje obrúčky. Ako som písal na začiatku, tu je sľúbené video zo svadobného obradu Daniela a Kataríny.

Ak chcete vedieť, ako prebieha celý svadobný deň. Mrknite sa aj na článoček: Svadba. Krok za krokom, v ktorom vás svadobným dňom prevedieme alebo si pozrite zostrih zo svadobného dňa Martinky a Lukáša.

Newsletter

Zaregistrujte sa, aby Vám nič neuniklo zo sveta svadieb

Najnovšie články

zásnuby

Povedala áno!

Zásnuby. Náš nezabudnuteľný deň. Volám sa Viktória a verte či nie, často som rozmýšľala nad tým, ako ma môj budúci muž požiada o ruku. No ani vo

Čítať ďalej »
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
0
Vaše myšlienky nás potešia, zanechajte komentár.x
()
x